Ledaig 2005 13 yo The Single Malts of Scotland – torfowa wersja single malta z destylarni Tobermory, jednej z moich ulubionych.
To drugi Ledaig opisywany na moim blogu, i drugi od niezależnego botlera. Pierwszym była whisky z tej gorzelni butelkowana przez polskiego botlera TTOW, rozpoczynająca serię „zagrożone gatunki’’ – słynny już dzisiaj „miś’’( zobacz Ledaig TTOW). Niezależni dystrybutorzy często butelkują torfowe edycje z tego zakładu, i praktycznie wszystkie są dobre lub bardzo dobre, podobnie jak wszystkie botlingi pochodzące bezpośrednio z destylarni. Po prostu moim zdaniem zabutelkowanie whisky pochodzącej z tej destylarni nie niesie ryzyka wydania czegoś słabego, a wręcz odwrotnie.
W 2019 roku miałam możliwość odwiedzenia wyspy Mull i zwiedzania tej maleńkiej, tradycyjnej destylarni wtulonej pomiędzy zatokę, strome wzgórze, a drogę, która nie ma żadnej możliwości na rozbudowę (zobacz Tobermory 12 yo). Pomimo tego, że w trakcie zwiedzania zakładu był on wtedy nieczynny z powodu trwającej modernizacji, zauroczył mnie całkowicie. Dodatkowo, po zwiedzeniu zakładu poczęstowano mnie w maleńkim, lecz niesamowicie zaopatrzonym, sklepiku leżącym przy destylarni kilkoma niesamowitymi edycjami tylko tam dostępnymi, co jeszcze bardziej przekonało mnie do whisky tutaj produkowanej.
Teraz kilka słów o serii The Single Malt of Scotland, która należy do firmy Elixir Distillers. Firma ta została założona przez braci Sukhindera i Raja Singhów w 1999 roku, kiedy to otworzyli internetowy sklep The Whisky Exchange, będący dzisiaj jednym z największych i najbardziej rozpoznawalnych sklepów tego typu na świecie. To właśnie tą serią w 2005 roku zadebiutowali oni jako niezależny dystrybutor, a od tamtego czasu ciągle się rozwijają, tworząc kolejne bardzo ciekawe serie z whisky i innymi alkoholami. W ofercie The Single Malt of Scotland znajdują się single malty z większości szkockich destylarni, butelkowane w wersji single cask w dwóch wariantach – cask strength oraz rozcieńczone do 48% alkoholu.
Ponadto w 2008 roku Elixir Distillers zaczęła wydawać inną bardzo ciekawą serię, a mianowicie Element of Islay. Składa się ona z whisky słodowej pochodzącej z gorzelni znajdujących się na słynnej wyspie Islay, a cechą charakterystyczną jest sposób podania nazwy destylarni: przypomina on pierwiastki na tablicy Mendelejewa, np.: Ardbeg to Ar, Caol Ila – Cl, Bunnahabhain – Bn i tak dalej. Dodatkowo, po dwóch literach określających nazwę zakładu znajduje się cyfra, np. Bn 7, a oznacza ona, z którym kolejnym wydaniem whisky z tej konkretnej destylarni mamy do czynienia. Wszystkie edycje z tej serii są butelkowane w mocy beczki, pochodzą najczęściej z 2-4 beczek, i posiadają jedną wielką wadę. Są rozlewane do butelek o pojemności 0,5 litra.
W 2009 roku ten niezależny botler wprowadził kolejną ciekawą serię, a mowa tutaj o Port Askaig. Jak sama nazwa wskazujel mamy tu do czynienia z trunkami znowu pochodzącymi z wyspy Islay, prawdopodobnie pochodzącymi w większości z destylarni Caol Ila (a może w całości). Gorzelnia ta leży właśnie tuż koło miasteczka Port Askaig. Na większości edycji z tej serii widnieje określenie ‘’Islay single malt’’, a niektóre zawierają informację, że jest to whisky słodowa z Caol Ila.
W ostatnich latach do portfela tej firmy dołączyła jeszcze seria Director’s Special – najbardziej ekskluzywna – w której ukazują się whisky wiekowe i pochodzące z renomowanych destylarni, np.: Ardbeg 25 yo, BenRiach 42 yo, Bunnahabhain 44 yo, Glenallachie 43 yo czy Glengoyne 40 yo. Nadmienię, że Elixir wypuszcza jeszcze serię The Whisky Trail, serię rumów Black Tot, serię Tapatio związaną z tequilą oraz oferuje wiele ciekawych wzorów kieliszków do picia alkoholi leżakowanych. Ciekawostką jest jeszcze, że firma ta jest głównym organizatorem festiwalu whisky w Londynie „The Whisky Show in London’’, który odbywa się corocznie w październiku.
Ale odeszliśmy zdecydowanie od tematu, i już czas przyjrzeć się bliżej naszemu dzisiejszemu Ledaigowi:
Ledaig 2005 13 yo The Single Malts of Scotland
Nota
– moc 57,3% alc./vol
– region Highland (wyspa Mull)
– wiek 13 yo
– beczka po Sherry
– nie filtrowana na zimno
– nie barwiona karmelem
Oko – klasyczna, prosta butelka z białego szkła, elegancka etykieta zdobiona jest złotymi literami i zawiera wszystkie informacje. Kolor whisky jest bursztynowy.
Zapach –torf, siano, lakier, wędzonka, jest też słodycz toffi, rodzynki, daktyle, mleczna czekolada, konfitura wiśniowa i słony karmel, cynamon, biały pieprz
Smak – torfowy dym, popiół, wanilia, rodzynki, wiśnie, jeżyny, kawa, cynamon, biały pieprz, imbir, lekko słony posmak
Finisz – dość długi, przyjemnie rozgrzewający, słodko-wytrawny, cukierki Kopiko, lody kawowe, karmelizowana pomarańczowa skórka, delikatne pikantne nuty
Moja ocena – 6,5/10
Ledaig 2005 13 yo The Single Malts of Scotland to bardzo dobra whisky, złożona i wielowarstwowa. Przy niej nie wolno się spieszyć, czym dłużej pozwalamy jej „oddychać”, tym bardziej się otwiera. Beczka po Sherry nadaje owocowy smak, co z dymem daje idealne połączenia, nie zatracając charakteru destylarni. Ledaig 2005 13 yo The Single Malts of Scotland jest gęsta i oleista. Alkohol jest wyczuwalny ale to jest jej atutem, bo dodaje pikanterii. Bardzo polecam i zachęcam do spróbowania oraz własnej oceny.
Cena 350,00 – 400,00 zł