The Macallan The Harmony Collection Rich Cacao – pierwsza whisky z nowej serii Macallana zapoczątkowanej pod koniec ubiegłego roku, która, co można śmiało powiedzieć, „zelektryzowała’’ cały świat whisky.
Seria ta zastąpiła rok wcześniej zakończoną serię Limited Edition – składającą się z sześciu butelek – zapoczątkowaną w 2015 roku kultową edycją Macallan Edition No.1, która jest już dzisiaj praktycznie niedostępna, a jeśli już, to za zawrotną sumę około 2,5 tys. funtów brytyjskich (w pierwszej cenie kosztowała około 80 funtów). Warto w tym miejscu zaznaczyć, że Macallan należy do szkockich single maltów bijących wszelkie rekordy cenowe, a zarazem jest marką, która na wszelkiego rodzaju aukcjach whisky stanowi 40-60% wartości wszystkich wystawianych tam butelek. Pomimo tych oczywistych faktów, jest on jednocześnie chyba najbardziej krytykowaną szkocką whisky i wręcz hejtowaną za to, że obecne jego wydania nie są tak dobre, jak te z ubiegłego wieku. Dodatkowo, na minus przemawiają też bardzo wysokie ceny. Dla przykładu Macallany 25yo są sprzedawane za 10-12,5 tys. złotych, a Bunnahabhain 25yo to około 2 tys., Glendronach – 1250, Bruichladdich – 1000, czy Glenfarclas – 700 zł.
Chociaż założeniem mojego bloga jest przybliżenie czytelnikom wszystkich producentów szkockiej whisky i nie tylko, whisky z niektórych destylarni, np.: Ardbeg, Springbank, Bruichladdich, Tobermory, GlenAllachie, Benriach, Glendronach i właśnie Macallan pojawia się dosyć często. Powód jest prosty – lubię whisky od tych producentów, a opisywane edycje są ściśle limitowane i ich wydanie zawsze wiąże się z dużym szumem medialnym w świecie whisky. Dzisiejsza notka będzie już szóstą whisky pochodzącą z destylarni Macallan, ale nie mogłam się oprzeć jej opisaniu, ponieważ zrobiła duże zamieszanie wśród miłośników szkockiej, a dodatkowo zbiera bardzo dobre recenzje. Zdecydowana większość Harmony została wykupiona przez kolekcjonerów i ludzi chcących szybko zarobić spore pieniądze, odsprzedając butelki z tak zwanej „drugiej ręki’’. Z tego powodu, zdecydowana ich większość nie będzie otwierana, tylko trafi na półki do kolekcji jako bardzo pewna inwestycja.
Losy destylarni opisałam już wcześniej (zobacz Macallan Edition No.6), miałam także okazję zwiedzenia nowej destylarni otwartej w 2018 roku (zobacz Macallan Classic Cut 2019). Kilkakrotnie już opisywałam różne rekordy cenowe należące do whisky Macallan, kolejne najstarsze whisky szkockie kiedykolwiek wydawane, a więc czas teraz wspomnieć o ostatnio wydanej najstarszej whisky świata, czyli Macallan 81yo The Reach. Tylko kilka miesięcy tytułem najstarszej whisky cieszyła się Glenlivet Generations 80yo, wydana w październiku ubiegłego roku przez niezależnego botlera Gordon & MacPhail. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że w ostatnich latach wyścig o najstarszą whisky toczy się pomiędzy dwoma markami, a mianowicie pomiędzy Macallanem, a Gordon & MacPhail.
Przed wydaniem Glenlivet 80yo, tytuł najstarszej whisky dzierżyła wydana w październiku 2020 roku Macallan 78yo, należąca do serii Red Collection (seria składała się z sześciu butelek Macallana w wieku 40, 50, 60, 71, 74 oraz wspomnianej 78). Zdetronizowała ona Mortlacha 1939 Generations 75yo wydanego przez Gordon & MacPhail w 2015 roku. Warto w tym miejscu jeszcze wspomnieć o Macallan 72yo Genesis Decanter, wydanej w 2018 roku z okazji otwarcia nowej destylarni Macallan. Niektóre wyżej wymienione butelki trafiają także na rynek polski i pomimo cen osiągających około 100 tys. euro dosyć szybko znajdują swoich nabywców.
Z tego co sobie przypominam, bardzo stare edycje wydawały jeszcze Glenfiddich, Dalmore i Glenfarclas: Glenfiddich 1937 64yo, Dalmore 64yo Trinitas, Dalmore 62yo Sinclair, Glenfarclas 63yo 1953 Pagoda Sapphire Reserve czy Glenfarclas 60 yo 1953. W 2021 roku do tego zacnego grona dołączyła destylarnia Glen Grant, wydając edycję 60yo Dennis Malcolm 60th Anniversary. Wydania 50yo dosyć regularnie wydają dwie najlepiej sprzedające się destylarnie szkockiej whisky, a więc Glenfiddich i Glenlivet, w tym roku do tego grona dołączył Glendronach 50yo, rok wcześniej swoją pierwszą pięćdziesięciolatkę wydała Glengoyne, a w roku 2017 gorzelnie Loch Lomond i Tamdhu.
Ale wracając do tematu, zajmijmy się już naszą dzisiejszą bohaterką. Kto miał trochę szczęścia i refleksu, mógł kupić Macallana Harmony za 600-800 złotych. Od tego momentu minęło około pół roku, a na różnego rodzaju aukcjach sprzedaje się on za 420 – 460 euro, czyli momentalnie jego wartość zwiększyła się o 200-300%.
Teraz już zajmijmy się degustacją i sprawdźmy czy jakość tej whisky odpowiada ciągle rosnącym ceną:
The Macallan The Harmony Collection Rich Cacao
Nota
– moc 44% alc./vol
– region Speyside
– beczka po sherry a konkretnie to mariaż beczek z dębu amerykańskiego i europejskiego w których sezonowano sherry
– lekko filtrowana na zimno,
– nie barwiona karmelem
Oko – Macallan The Harmony Collection Rich Cacao rozlewana jest do butelek o charakterystycznym dla destylarni i wg mnie, nie praktycznym kształcie, prezentuje się dobrze. Etykieta jest w jasnym kolorze z pomarańczowymi napisami. Na butelce znajdziemy najistotniejsze informacje. Warto zaznaczyć, że zarówno etykieta jak i karton pochodzą z recyklingu. Kolor whisky jest ciemno bursztynowy.
Zapach – słodki z wyraźnymi aromatami suszonych owoców, daktyle, figi rodzynki, miód, kandyzowane czereśnie, czekolada deserowa, karmelizowany imbir, syrop klonowy, w tle nuty stęchłej beczki
Smak – słodki z delikatną nutą goryczy, gorzka czekolada, orzechy, wanilia, kandyzowana skórka z pomarańczy, suszone śliwki, rodzynki, karmel, odrobina imbiru, pieprzu, cynamonu
Finisz – średnio długi, przyjemnie i delikatnie gasnący, kakao, gorzkie migdały, skórka pomarańczowa, cynamon, gałka muszkatołowa, kardamon, dębina
Moja ocena – 5,5/10
Macallan The Harmony Collection Rich Cacao pozytywne zaskakuje łatwością degustacji, jest słodka i delikatna. Alkohol jest świetnie ukryty ale to nie problem przy 44%, całość jest spójna i tworzy łatwo pijalną whisky. I na tym skończę pozytywną opinię, bo zostaje kwestia ceny… która jest „kosmiczna” i mocno przesadzona. Spróbujcie i sami oceńcie!
Cena 1700,00 – 2000,00 zł