Roseisle 12yo Diageo Special Releases 2023, pierwsza edycja pochodząca z młodej destylarni zbudowanej w 2009 roku przez koncern Diageo na północy regionu Speyside.
To największa gorzelnia w portfelu tego giganta w branży alkoholowej, o mocach produkcyjnych 12,5 mln litrów czystego alkoholu rocznie. Jej budowa miała na celu wytwarzanie whisky do zestawiania blendów, aby odciążyć najbardziej znane destylarnie koncernu, by mogły więcej whisky butelkować w postaci single malt.
Destylarnia Roseisle powstała koło dwóch słodowni, również należących do Diageo: jednej noszącej także nazwę Roseisle, oraz drugiej Burghead. Cały kompleks znajduje się nad zatoką Moray Firth, na północny zachód od miejscowości Elgin. Zakład jest niezwykle nowoczesny, a wszystko jest pomyślane tak, aby spożytkować nadmiar ciepła powstałego przy produkcji spirytusu oraz wykorzystać nawet wytłoczyny powstałe po procesie fermentacji. I tak gorąca woda powstała w skutek chłodzenia alembików jest przepompowywana rurami do słodowni Burghead, gdzie jest wykorzystywana do uzyskania ciepłego powietrza potrzebnego do suszenia słodu.
Z kolei po przepompowaniu brzeczki do alembików, pozostałości poprodukcyjne służą do wytwarzania biogazu, a resztki są suszone i wykorzystywane do palenia w piecach. W destylarni pracują dwie kadzie zacierne typu full lauter, wykonane ze stali nierdzewnej o pojemności 12,5 tony każda. Fermentacja odbywa się w 14 kadziach fermentacyjnych ze stali nierdzewnej, a każda z nich ma pojemność 112 tys. litrów. W Roseisle produkowane są różne „style” whisky i z tego powodu stosuje się różne czasy fermentacji. Jeżeli ma być destylowany delikatny spirytus w stylu regionu Speyside, to czas fermentacji wynosi 90-100 godzin, a jeśli destylat ma być bardziej ostry, ciężki to fermentacja trwa 50-60 godzin.
Destylacja jest prowadzona w 14 alembikach, a ciekawostką jest to, że te pierwszej destylacji są identyczne, jak te końcowej. Unikatowym rozwiązaniem jest zastosowanie w spirit stilach dwóch rodzajów skraplaczy – miedzianych oraz stalowych, między którymi można przełączać alembiki, a tym samym wpływać na charakter destylatu. Ciekawostką jest także to, że alembiki pierwszej destylacji ogrzewane są dosyć nietypowo, a mianowicie za pomocą zewnętrznych wymienników ciepła, a nie za pomocą wewnętrznych wężownic parowych (tak ogrzewane są alembiki destylacji końcowej). Kolejną innowacją jest to, że części alembików nie są spawane, tylko łączone metodą kołnierzową.
Trzeba jeszcze w tym miejscu nadmienić, że Roseisle jest w stanie wytwarzać whisky o różnym stopniu natorfowania i jak wyżej wspomniałam w różnych stylach – a więc może reagować w przyszłości na zmiany popytu oraz celować w różne gusta konsumentów. Dojrzewanie odbywa się głównie w beczkach po Bourbonie, a wyprodukowana whisky trafia w zdecydowanej większości do whisky mieszanych Johnnie Walker i Buchanan. Koszt wybudowania zakładu wyniósł 40 mln funtów.
Jeszcze odchodząc troszkę od tematu wspomnę, że kiedy od początku XXI wieku zaczęło bardzo wzrastać zainteresowanie szkocką whisky, to wielcy gracze na tym polu zdecydowali się na rozbudowę swoich destylarni lub na budowę nowych, bardzo nowoczesnych i olbrzymich gorzelni słodowych. I tak w 2007 roku otwarto destylarnię Ailsa Bay o mocach produkcyjnych 12 mln litrów (William Grant & Sons), w 2009 roku powstała nasza dzisiejsza bohaterka, a rok 2015 przyniósł nam otwarcie Dalmunach o mocach 10 mln litrów (Pernod Ricard).
Macallan w 2018 roku otworzył nowy zakład o mocach 15 mln litrów za astronomiczną kwotę 140 mln funtów, a dwaj główni konkurenci, walczący ciągle o palmę pierwszeństwa w sprzedaży whisky typu single malt – Glenlivet i Glenfiddich, poprzez potężne rozbudowy istniejących już gorzelni zwiększyli swoje moce produkcyjne do 21 mln litrów każda. Czas pokaże, czy rynek jest gotowy na wchłonięcie takich ilości szkockiej.
Teraz przejdźmy już do degustacji:
Roseisle 12yo Diageo Special Releases 2023
Nota
– moc 56,5% alc./vol
– region Speyside
– wiek 12yo
– beczka Burbon pierwszego i ponownego napełnienia
– nie filtrowana na zimno
– nie barwiona karmelem
Oko – wysoka butelka o prostym i klasycznym kształcie jest smukła i prosta. Etykieta przedstawia latawiec origami, jest czytelna i podaje wszystkie informacje. Kolor whisky jest złoty.
Zapach – słodki i owocowy, crème brulee, budyń waniliowy z syropem brzoskwiniowym, cytrusy, zielone jabłka, tarta owocowa, trawa cytrynowa, melon, słód jęczmienny, mineralne nuty, goździki, pieprz
Smak – ostry i słodki, wanilia, marcepan, lukrecja, babka cytrynowa, kandyzowana skórka pomarańczowa, ananas, karmel, słód jęczmienny, imbir, cynamon, pieprz
Finisz – dość długi, mocno rozgrzewający, karmel, miód, lekko mineralny i pieprzny
Moja ocena – 4/10
Roseisle 12yo Diageo Special Releases 2023 to whisky dla „twardzieli” lubiących mocny, ostry i charakterystyczny dla beczek po Bourbonie aromat oraz smak. Nie ma w niej nic delikatnego a największym atutem jest jej zapach, można ją wąchać i wąchać, smak i finisz są spójne ale zdecydowanie z większą ostrością. Whisky dobra z destylatu o dużym potencjale, mnie brakuje wpływu dobrej jakości beczek. Czekam na kolejne edycje, może starsze wydania pokażą cały potencjał tej whisky. Polecam i zachęcam do spróbowania oraz własnej oceny.
Cena 500,00 – 650,00 zł