Rock Island 10yo Blended Malt Scotch Whisky z portfela niezależnego bottlera, firmy Douglas Laing’s.
Mamy więc dzisiaj spotkanie nie z typowym single maltem, ani nie z typową whisky mieszaną. To odrębna kategoria whisky szkockiej, złożona z kilku single maltów pochodzących z różnych destylarni słodowych, ale bez dodatku whisky zbożowej. Najpopularniejszymi przedstawicielami tej kategorii są Monkey Shoulder z portfela William Grant & Sons oraz Johnnie Walker Green Label. Bardzo mocną pozycję ma także Big Peat, podobnie jak nasza dzisiejsza bohaterka również należący do Douglas Laing’s, kupażowany tylko z maltów pochodzących z legendarnej wyspy Islay.
Dzisiaj opisywana Rock Island złożona jest z kolei z whisky wyprodukowanych tylko na szkockich wyspach, takich jak Islay, Arran, Jura oraz Orkady. Wydawane są jeszcze w tej serii Scallywag – whisky z regionu Speyside, Timorous Beastie – z regionu Highlands, The Epicurean – Lowlands oraz The Gauldrons – Campbeltown. Douglas Laing’s jedna z najstarszych (rok powstania 1948), największych i najbardziej rozpoznawalnych firm dystrybucyjnych. Swojego pierwszego blended malta wydała w 2009 roku i od tego momentu ta kategoria whisky jest w tej firmie ciągle rozbudowywana. Oczywiście, wszystkie whisky we wszystkich seriach są butelkowane bez filtracji i barwienia.
Ponadto, jakby tej różnorodności było mało, Rock Island jest wydawana w różnych odmianach. Trzy podstawowe to Rock Island Classic, nasza dzisiejsza Rock Island 10 Years Old oraz Rock Island Sherry Cask Edition. W 2019 roku wydano Rock Island 21 yo w ilości 4200 butelek, rok 2023 przyniósł nam Rock Island Cask Strength wydaną tylko w 300 egzemplarzach, Rock Island Sherry Edition 14yo oraz Rock Island Rum Cask Edition. Rok wcześniej ukazała się Rock Island Mezcal Cask w ilości 1500 butelek, a w obecnym roku wydano z kolei Rock Island Tequila Cask Finish.
Rodzinna firma Douglas Laing’s w 2013 roku została podzielona pomiędzy prowadzących ją dwóch braci, z powodu niezgodności co do modelu jej prowadzenia. I tak przy starej nazwie Douglas Laing & Co. został Fred Laing ze swoją córką Carą, a Stewart Laing wraz z dwoma swoimi synami Scottem i Andrew założyli firmę Hunter Laing & Co. Fred swoją siedzibę wraz ze wszystkimi magazynami ma w Glasgow, a Stewart w 2017 roku rozpoczął na wyspie Islay budowę destylarni Ardnahoe i obecnie tam mieści się siedziba i magazyny firmy.
Zaznaczę jeszcze w tym miejscu, że miałam przyjemność w 2023 roku zwiedzania tej przepięknie położonej nad samym brzegiem cieśniny oddzielającej Islay od wyspy Jura gorzelni. Nie spróbowałam co prawda whisky z tej nowej destylarni, ponieważ do tamtego momentu jeszcze nic nie zostało zabutelkowane (pierwsza edycja ukazała się w tym roku), ale jak przystało na jedną z najstarszych firm dystrybucyjnych w tej branży, spróbowałam kilka świetnych niezależnych butelkowań z innych szkockich destylarni słodowych.
Ale wracając do tematu, Fred Laing w 2019 roku zakupił niewielką gorzelnię Strathearn, która została założona w 2013 roku koło miejscowości Perth, a w swojej siedzibie w Glasgow dobudował kilka nowych magazynów i rozpoczął budowę nowej destylarni, która będzie się nazywać The Clutha. Nadmienię jeszcze, że po podziale firmy w portfelu Douglas Laing pozostały następujące linie whisky: Provenance – single caski butelkowane z mocą 46%, Premier Barrel – single Malty butelkowane także z mocą 46%, wydawane w bardzo efektownie się prezentujących, płaskich ceramicznych butelkach, Old Particular – single Malty oraz single grainy pochodzące z jednej beczki i butelkowane z mocą 48,4%.
W odpowiedzi na to, że najbardziej ekskluzywna seria Old & Rare przypadła po podziale jego bratu, Fred stworzył nową ekskluzywną linię XOP oraz jeszcze rzadszą XOP The Black Series. Butelkowane są tu single malty oraz single grainy pochodzące z jednej beczki oraz w jej mocy. Są to trunki z reguły w wieku już 20 i więcej lat, pochodzące często z najbardziej renomowanych szkockich destylarni.
Teraz skupmy się na naszym dzisiejszym blended malt:
Rock Island 10yo Blended Malt Scotch Whisky
Nota
– moc 46% alc./vol
– region Wyspy
– wiek 10yo
– beczka po Bourbon
– nie filtrowana na zimno
– nie barwiona karmelem
Oko – Rock Island 10yo Blended Malt Scotch Whisky rozlewana jest do butelek o lekko pękatym kształcie z wygrawerowanym napisem Douglas Laing’s i rokiem założenia – 1948. Prezentuje się bardzo dobrze, etykieta jest bardzo charakterystyczna i zawiera wszystkie informacje. Kolor whisky jest słomkowy.
Zapach – zakwas chlebowy, słód jęczmienny, drożdżówka z rabarbarem, trawa cytrynowa, brzoskwinie, kwaśne jabłka, popiół, odrobina soli i dymu
Smak – słód jęczmienny, wanilia, płatki śniadaniowe, marcepan, cytrusy, miód, zielona herbata, nuty pieprzu, goryczka dębowej beczki, odrobina soli i łagodny dym
Finisz – dość krótki z odrobiną goryczki, wanilia, biała czekolada, słony karmel, gorzkie migdały, anyż, lekki dym torfowy
Moja ocena – 4/10
Rock Island 10yo Blended Malt Scotch Whisky to whisky o bardzo prostym aromacie i smaku. Nie jest zbyt słodka a posmak soli z odrobiną dymu i lekkiej goryczki daje fajne wrażenie ale brakuje jej charakteru. Dobra jakości za tę kwotę. Whisky bardzo pijalna z przyjemną słodyczą, odrobiną dymu i powiewem nadmorskiego powietrza. Whisky typu Blended Malt to zawsze ciekawa propozycja bo mamy możliwość sprawdzenia jak smakują pomieszane whisky z różnych destylarni i regionów. Zachęcam do spróbowania i własnej oceny!
Cena 180,00 – 250,00 zł