Longrow Red 7yo Pinot Noir Cask Matured to dwunaste wydanie z tej serii whisky, pochodzącej z destylarni Springbank.
Dwunaste i niestety ostatnie, zakańczające serię „Red”. Prawdopodobnie, od przyszłego roku w miejsce tej serii z powrotem wrócą już kiedyś wydawane rocznikowe edycje Longrow 100 Proof 10yo, które bardzo dobrze pamiętam. Seria 100 Proof obejmowała oprócz Longrow także Springbanka, a wszystkie edycje były butelkowane z mocą 57%. Destylaty dojrzewały głównie w beczkach po Bourbonie i były naprawdę dobre.
Seria „Red” została zapoczątkowana w 2012 roku edycją Longrow Red 11yo 52,1% Cabernet Sauvignon Cask. Rok 2013 przyniósł nam wydanie 11yo 53,7% Australian Shiraz Cask, a rok później ukazał się Red 11yo 51,8% Fresh Port Cask. W 2015 roku wydano 12yo 52,9% Fresh Pinot Noir Cask, a w roku 2016 nastąpiła przerwa. Seria pojawiła się z powrotem w 2017 roku edycją 13yo 51,3% Malbec Cask Matured. Z kolei w 2018 wydano 11yo 55,9% Cabernet Franc Matured, a w 2019 11yo 53,1% Pinot Noir Cask Matured. W 2020 roku wydano wersję 13yo 51,6% Chilean Cabernet Sauvignon. Rok 2021 to wydanie Reda 10yo 52,5% Refill Malbec Matured, kolejny to edycja 15yo (najstarsza w całej serii) 51,4% Pinot Noir Cask Matured, a z kolei rok 2023 przyniósł Reda 11yo 57,5% Tawny Port Cask Matured.
W końcu, w obecnym roku doczekaliśmy się naszej dzisiejszej bohaterki, najmłodszej w całej serii. Troszkę szkoda, że to już ostatnie wydanie, ale niestety wszystko się kończy. Tak naprawdę Longrow Red doceniłam podczas degustacji, którą zorganizował Markus Bomba dwa lata temu i pierwszy raz miałam możliwość bezpośredniego porównania pierwszych 10 edycji.
Degustacja była rozbita na dwa oddzielne spotkania, ponieważ wszyscy uczestnicy uznali, że 10 takich whisky na jednym spotkaniu to będzie za dużo. Wszyscy spodziewali się, że whisky będą bardzo pokrewne do siebie, a okazało się zupełnie inaczej. Bezpośrednie porównanie kolejnych wydań pokazało jak znacznie różnią się od siebie. Zaznaczę jeszcze, że degustacja była „w ciemno”, czyli nikt nie wiedział, co w danym momencie pije. Początkowo wszyscy byli pewni, że najłatwiejsze w tym zestawieniu będzie wytypowanie Reda finiszowanego w Porto, ale nie było to takie oczywiste (cała reszta to finisz w wytrawnych winach czerwonych).
Tak więc bardzo udana seria „Red” przechodzi już do historii i zachęcam wszystkich, którzy nigdy jej nie próbowali, do nabycia kilku ostatnich edycji z rynku wtórnego i spróbowania, bo są to ostatnie momenty, kiedy można te whisky kupić jeszcze w rozsądnych pieniądzach. Dodam, że wszystkie wydania liczyły po około 9-10 tys. butelek, a na rynku wtórnym mamy obecnie spore załamanie i dużą zniżkę cen.
O destylarni Springbank napisałam już chyba wszystko, dogłębnie wyjaśniłam proces produkcji mocno torfowego Longrowa czy potrójnie destylowanego Hazelburna, więc teraz już skupmy się na dzisiejszej siedmiolatce:
Longrow Red 7yo Pinot Noir Cask Matured
Nota
– moc 57,1% alc./vol
– region Campbeltown
– beczka po Burbonie (4 lata), finisz w beczkach po Pinot Noir (3 lata)
– nie filtrowana na zimno
– nie barwiona karmelem
Oko – Longrow Red 7yo Pinot Noir Cask Matured rozlewana jest do butelek o charakterystycznym dla destylarni kształcie, biała etykieta z czerwono złotymi napisami jest czytelna i zawiera wszystkie informacje. Kolor whisky jest bursztynowy.
Zapach – owocowo-mineralny, konfitura malinowa, pomarańcza, morela, biszkopty, imbir, nuty siarki, wodorosty, a wszystko w dymie torfowym z delikatnymi słonymi nutami
Smak – owocowy i słodki, czereśnie, maliny, owoc tarniny, słony karmel, czekolada, trochę winnych tanin, imbir, anyż, pieprz i dym torfowy
Finisz – dość długi, czekolada z malinami, gorzka pomarańcza, nuty tytoniu, dżem z owoców leśnych, mocna czarna herbata, goryczka dębowa z nutą imbiru
Moja ocena – 5,5/10
Longrow Red 7yo Pinot Noir Cask Matured trochę mnie zawiodła, jeśli porównamy ją do innych z tej serii. Beczka po winie oddała swój owocowy charakter, torfowy dym dodał pazura ale jest ostra, dla mnie trochę za bardzo. Uwielbiam połączenie beczek po czerwonym winie z torfowym destylatem ale w tej zabrakło mi takiego ułożenia, które przychodzi z wiekiem. To nie jest whisky, która posmakuje każdemu, w kategorii whisky poniżej 10 lat jest bardzo dobra, pomimo ostrości, która mnie przeszkadzała. Polecam spróbować!
Cena 400,00 – 600,00 zł