Blair Athol 2008 13yo James Eadie – zabutelkowany w 2021 roku dla polskiego dystrybutora, firmy Tudor House prowadzonej przez pana Jarosława Bussa.
Whisky single malt pochodząca z bardzo mało znanej szkockiej destylarni, położonej w południowo-wschodniej części regionu Highlands, w okręgu Perthshire, w którym pracowało kiedyś ponad 30 gorzelni. Do dzisiaj pozostało tylko cztery: opisywana dzisiaj Blair Athol, Edradour, Aberfeldy i Glenturret. Obecnie Blair Athol należy do największego giganta w branży alkoholowej – Diageo, a główną przyczyną małej rozpoznawalności i bardzo małej dostępności jest to, że praktycznie całość produkowanego tu destylatu ginie w blended whisky – Bell’s. Nawet znajdujące się w destylarni visitor centre poświęcone jest marce Bell’s. Niemniej, mam kilku bardzo dobrych znajomych, którzy są zakochani w destylatach pochodzących z tej gorzelni.
Poszukują oni botlingów od niezależnych dystrybutorów, ponieważ jedyną oficjalną edycją jest Blair Athol 12yo Flora & Fauna. Poza tym, whisky była wydana tylko trzy razy w limitowanych seriach Diageo. Raz w 2003 roku w prestiżowej serii Rare Malts Selection jako 27yo w ilości 6 tys. butelek, następnie w 2009 jako edycja single cask The Managers’ Choice, a ostatni raz pojawiła się w 2017 Diageo Special Release jako Blair Athol 1993 w ilości 5514 butelek.
W 1798 roku John Stewart i Robert Robertson zaczęli w miejscu obecnej gorzelni destylację, ale zakład nosił wtedy nazwę Aldour. Whisky produkowano tu zaledwie parę lat, a już w 1826 John Robertson wznowił i znacznie powiększył zdolności produkcyjne destylarni, nazywanej od tej pory Blair Athol. W tym samym roku zakład przeszedł pod zarząd spółki Alexander Connacher & Co. W 1837 destylarnię odwiedził Arthur Bell i od tego momentu produkowany w niej destylat zaczął odgrywać znaczącą rolę w produkowanych przez niego whisky mieszanych. W 1860 zarządzać destylarnią zaczęła Elizabeth Connacher, a w 1882 roku przeszła na własność Peter Mackenzie & Company Distillers Ltd. z Edinburga, która w 1896 roku zbudowała destylarnię Dufftown. W 1932 roku zakład został zamknięty, a rok później został wykupiony przez firmę Arthur Bell & Sons – która została posiadaczem wszystkich aktywów Peter Mackenzie & Company – za kwotę 56 tys. funtów.
Produkcję wznowiono jednak dopiero w 1949 roku, natomiast w 1973 przeprowadzono gruntowną modernizację, a liczbę alembików zwiększono z dwóch do czterech. W 1985 roku Guinness Group (która po kilku fuzjach przekształciła się w Diageo) wykupiła wszystkie aktywa Arthur Bell, a dwa lata później nowy właściciel zbudował – jak na tamte czasy – bardzo nowoczesne visitor centre, poświęcone, jak już wyżej wspomniałam, whisky mieszanej Bell’s, a nie marce własnej, czyli whisky słodowej Blair Athol. Przez bardzo długi czas było najczęściej odwiedzanym centrum dla zwiedzających ze wszystkich destylarni słodowych należących do Diageo i czwartym w całej Szkocji.
Źródłem wody dla destylarni jest potok Allt Dour (od niego pochodziła pierwsza nazwa zakładu), który swój początek ma na górze Ben-y-Vrackie. Lekko torfowany słód jęczmienny jest dowożony ze słodowni Glen Ord. Gorzelnia jest wyposażona w 8,2 tonową kadź zacierną typu semi-Lauter ze stali nierdzewnej, sześć kadzi fermentacyjnych ze stali nierdzewnej i dwie pary alembików. Obecne moce produkcyjne wynoszą 2,8 mln litrów spirytusu rocznie, ale nie są wykorzystywane w całości. Destylarnia pracuje pięć dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, destylując 12 kadzi zacieru, co daje 2 mln litrów destylatu. Spirytus dojrzewa w zdecydowanej większości w amerykańskich beczkach po bourbonie oraz w niewielkim stopniu w beczkach po sherry.
Na szczęście, niezależni bottlerzy oferują nam bardzo ciekawe wydania z tej destylarni w naprawdę dużej ilości. Nasza dzisiejsza bohaterka została wydana przez niezbyt dużego i dosyć słabo rozpoznawalnego u nas niezależnego dystrybutora – James Eadie, który pierwsze edycje zaczął wydawać w 2016 roku. James Eadie był szkockim gorzelnikiem działającym pod koniec XVIII, a firmę wskrzesił jego potomek – Rupert Patrick. Butelkuje głównie bardzo ciekawe wydania w postaci single cask z różnych szkockich destylarni, ale wskrzesił także whisky mieszaną stworzoną przez swojego przodka pod koniec XVIII wieku – Trade Mark X. Jest ona złożona z 14 whisky, z których był blendowany oryginał (dwie pozostałe wchodzące w jego skład od dawna nie istnieją).
Teraz skupmy się na naszej dzisiejszej bohaterce, z tym większą ciekawością, że do tej pory nie miałam zbyt wielu spotkań z whisky pochodzącą z tej destylarni:
Blair Athol 2008 13yo James Eadie
Nota
– moc 56,6% alc./vol
– region Highland
– beczka po Burbonie, finisz po Sherry Oloroso
– nie filtrowana na zimno i nie barwiona karmelem
Oko – Blair Athol 2008 13yo James Eadie rozlewana jest do butelek o klasycznym, prostym kształcie. Czarna etykieta jest czytelna i zawiera wszystkie informacje. Kolor Blair Athol 2008 13yo James Eadie jest bardzo ciemny, jak mocna herbata.
Zapach – bardzo w stylu sherry, konfitura wiśniowa, dojrzałe czereśnie, śliwki, rodzynki, suszone owoce, czekolada deserowa, karmelizowany cukier, cynamon, kardamon, pieprz
Smak – dużo słodyczy, suszone owoce, rodzynki w czekoladzie, figi, orzechy, powidła śliwkowe, czarne porzeczki, dojrzały owoc tarniny, delikatna goryczka dębowa, imbir, przyprawy
Finisz – dość długi, początkowo słodki a na koniec lekko wytrawny, cierpki, konfitura porzeczkowa, czekolada, odrobina pieprzu
Moja ocena – 5/10
Blair Athol 2008 13yo James Eadie jest dobrym „daily dramem” w lubianym stylu „sherry bomb”. Piękny kolor zwraca szczególną uwagę. Zapach, smak i finisz są pełne aromatów sherry, nic w niej nie zaskakuje – od początku do końca jest spójna i bardzo łatwo pijalna, pomimo dużych %. Po kilku degustacjach, myślę że to taki rodzaj whisky, której kieliszek wystarczy na wieczór do powolnego sączenia. Większa ilość lekko męczy i czuję przesyt intensywnego wpływu beczki po sherry. Oczywiście dla wielu może to być jej największy atut, ale ja lubię czuć w whisky charakter destylarni a tu jest dość mocno przykryty. Zachęcam do spróbowania i własnej oceny.
Cena 425,00 zł