Bunnahabhain 2008 12 yo Enigma #1 zabutelkowana w serii Clan Denny przez renomowanego bottlera Douglas McGibbon, która jest spółką zależną, należącą obecnie do Douglas Laing & Co.
To kolejna selekcja polskiego bottlera Jarosława Bussa dla jego firmy Tudor House, która rozpoczęła nową serię zwaną właśnie Enigma. W chwili obecnej mamy już cztery pozycje z tej serii, a są to po kolei: Enigma #2 Bimber 2017 3 yo, Enigma #3 Caol Ila 2008 12 yo, zabutelkowana dla Tudor House przez innego niezależnego bottlera – Morrison Scotch Whisky Distillers. Ostatnią pozycją jest wydana niedawno Enigma #4, czyli Tobermory 12 yo.
Tudor House Jarosława Bussa jest firmą, która między innymi zajmuje się butelkowaniem whisky pochodzących z uznanych destylarni szkockich i nie tylko pod swoim szyldem, więc śmiało możemy ją określić jako niezależnego bottlera. Pierwszą serią – niestety już zakończoną – były tak zwane Chaptery. Ukazało się ich w sumie 11, pierwszym był Glenfarclas 2008 zabutelkowany 22.03.2019, następne były Amrut 2012, Benrinnes 2006, Glenrothes 2006, Old Pulteney 2008, Dailuaine 1997, Caol Ila 2007, Tamdhu 1997 (po prostu rewelacyjna), Kavalan Solist Peated, Kavalan Solist Vinho Barrique, a serię zakończył Glenfarclas 2002 zabutelkowany 16.10.2020 roku. Nie miałam niestety możliwości próbowania wszystkich Chapterów, za to te, które miałam okazję degustować były dobre i bardzo dobre.
W 2020 roku firma Tudor House obchodziła swoje 25 lecie powstania i z tej okazji wypuściła trzy bardzo ciekawe pozycje – Ardnamurchan 5 yo Oloroso Tudor 25th Anniversary, Bimber 25th Anniversary Ex-Pedro Ximenez Sherry Cask i Teeling 15 yo Cognac Cask 25th Anniversary. Pierwsza z tych pozycji została wydana w ilości tylko 67 butelek, rozeszła się momentalnie i obecnie nawet z drugiej ręki jest ciężka do zdobycia, a jej wartość wzrosła około 4-5 krotnie. Druga z tych butelek ukazała się w ilości niewiele większej – 76 butelek i widziałam, że na jednej z aukcji sprzedała się za 1200 euro. Ostatnia, czyli Teeling 15 yo, została wydana w ilości 240 butelek i nadal jeszcze możemy ją kupić w pierwszej cenie.
W 2021 roku zostały zapoczątkowane dwie kolejne serie whisky selekcjonowane przez pana Jarosława, a mowa tutaj o serii Solar System i Ptaki Polskie. W pierwszej z nich ukazał się zabutelkowany 25.02.2021 Kavalan Solist Madeira Cask Solar System by Jarek Buss nazwany Venus, zabutelkowany w liczbie jedynie 219 sztuk. W drugiej za to dopiero co wydana whisky z destylarni Glenfarclas w wieku 20 yo w ilości 300 butelek, a przedstawiająca na etykiecie bociany. Jest to kontynuacja wydań polish exclusive po wcześniej wydanych Glenfarclasach 12 i 15 yo, a zarazem zapoczątkowuje nową serię Ptaki Polskie. Jeśli zliczymy te wszystkie wydania, to od wiosny 2019 roku firma Tudor House wydała 22 swoje bottlingi, bardzo ciekawe i poza trzema pozycjami wszystkie były wersjami single cask.
Podczas pisania tej notki miałam możliwość przeprowadzenia ciekawej i dosyć długiej rozmowy z Panem Jarosławem Bussem. Dowiedziałam się wielu interesujących rzeczy, w jej trakcie pojawiło się wiele ciekawych pomysłów na następne artykuły. Rozmowa dotyczyła między innymi ciągle wzrastającej popularności whisky na świecie, a w szczególności w Polsce, gdzie obecnie notujemy największe wzrosty sprzedaży w klasie single malt. Dotyczyła także coraz modniejszego inwestowania w butelki renomowanych destylarni, edycje limitowane, jak również w kupowanie całych beczek. Sporo czasu poświęciliśmy nowo powstałym gorzelniom słodowym – zwłaszcza w Szkocji – oraz wysypie niesamowitej ilości niezależnych dystrybutorów (w samych Niemczech powstało w ostatnich latach kilkadziesiąt takich firm).
Padło także pytanie, dlaczego firma Tudor House dopiero w 2019 roku zdecydowała się na swoją selekcję beczek, mając tak dobre kontakty z wieloma destylarniami i uznanymi niezależnymi dystrybutorami. Pan Jarosław powiedział, że polski rynek jeszcze do 2017 – 2018 roku nie był w stanie wchłonąć 200 – 300 butelek whisky single cask, która zawsze jest droższa od edycji podstawowych. Jako przykład podam, że sama miałam możliwość jeszcze w 2018 – 2019 roku kupna w dobrej, festiwalowej cenie Kilchomana single cask zabutelkowanego w 2015 roku dla M & P, a tegoroczna edycja praktycznie nie trafiła na półki sklepowe, sprzedając się momentalnie.
Teraz skupmy się na Enigmie, z tym większą ciekawością, że Bunnahabhain należy do jednej z moich ulubionych destylarni:
Bunnahabhain 2008 12 yo Enigma #1
Nota
– moc 63,9% alc./vol
– region Islay
– beczka ex-sherry Butt
– nie filtrowana na zimno
– nie barwiona karmelem
Oko – Bunnahabhain 2008 12 yo Enigma #1 nalewana jest do butelek o prostym klasycznym kształcie. Prezentuje się bardzo dobrze, etykieta zawiera grafikę nawiązującą do słynnej maszyny szyfrującej Enigma, jest czytelna, zawiera wszystkie informacje. Kolor whisky jest ciemny, herbaciany.
Zapach – intensywny, alkoholowy, wiśnie w czekoladzie, miód, figi, daktyle, suszone śliwki, „krówki”, nuty ziół, pieprz
Smak – słodki, pieprzny, gorzka czekolada z chilli, wędzone śliwki, rodzynki, figi, dużo pikantnych przypraw i goryczki dębowej
Finisz – długi, słodko-gorzki, czekolada, karmel, świeże orzechy włoskie, dębina
Moja ocena – 6,5/10
Bunnahabhain 2008 12 yo Enigma #1 to whisky bardzo dobra ale dość trudna w odbiorze. Zapach, smak i finisz przesycone są mocą alkoholu, który z jednej strony „podbija” odczucia a z drugiej jest ostry i drażniący. Whisky pomimo swojej naprawdę dużej mocy pije się przyjemnie, pod warunkiem, że się nie spieszymy. Według mnie jest to trunek dla ludzi posiadających spore doświadczenie w degustowaniu single maltów. Zdecydowanie Bunnahabhain 2008 12 yo Enigma #1 potrzebuje czasu, aromat staje się łagodniejszy a kubki smakowe radzą sobie lepiej z dużymi %. Alkohol jest jakby zbyt mocno wyczuwalny, a z drugiej jest jedną z najmocniejszych stron tej whisky. Zachęcam do spróbowania i własnej oceny.
Cena 460 zł (w dniu sprzedaży)
1 komentarz
[…] WhiskyElla: 6,5/10 […]